Пазете смартфона в жегите! Как да се грижите за него и защо не бива да го излагате на слънце или да го оставяте в кола:
Смартфоните, независимо от материала, от който са направени, изискват специално внимание по време на лятото, за да се предотвратят повреди.
Оставянето на телефона на слънце или в колата, дори и при наличие на сянка или с отворен прозорец, може да предизвика проблеми. Според pcekspert.com, топлината от външни източници променя динамиката на охлаждащата система на телефона, като той е проектиран да генерира топлина, а не да я абсорбира.
Подобно на компютрите, смартфоните работят най-добре при околна температура между 15 и 25 °C. При изложение на мобилното устройство на високи температури, като например пряка слънчева светлина или оставане в автомобил, където температурата може да нарасне с повече от 20°C за 10 минути през лятото, телефонът не може да разсее топлината достатъчно бързо, което може да го доведе до прегряване и спиране на работа.
Една от най-честите повреди, които се наблюдават при високи температури, е върху батерията. При високи температури е по-трудно да се преобразува химическата енергия в електричество, което представлява химичен стрес върху материалите в литиево-йонната батерия.
Това може да доведе до по-бързо разграждане на батерията, тъй като възникват необратими реакции на разграждане. Прегряването също е възможно, но много мобилни устройства имат вградена защита и се изключват автоматично в такива случаи.
Оставянето на телефона в летните горещини може да доведе и до набухване на батерията. Това се случва, когато газовете се натрупват бързо в резултат на разпадането на електролитното вещество, докато йоните преминават през батерията. Това е сериозен проблем, тъй като създава риск от експлозия и може да застраши личната ви безопасност.
ва, намаляването на живота на батерията поради това явление е по-вероятно от пожар. Въпреки това е важно да се има предвид най-лошият сценарий.
Важно е да се отбележи, че не трябва да се опитвате да охладите мобилния си телефон, като го поставяте в хладилник. Бързата промяна на външната температура може да доведе до конденз вътре в устройството и да повреди компонентите му.
Освен това, при ниски температури на хладилника телефонът ще работи неравномерно, а батерията може да покаже грешен процент на зареждане. Най-добре е да преместите телефона в сянка или в климатизирано помещение и да го изключите за кратко време. Не бързайте, тъй като може да замените прегряването с друг проблем.
За да охладите мобилния си телефон през лятото, избягвайте да го носите в джобовете си, тъй като естествената топлина на тялото Ви ще затрудни процеса на охлаждане. По-добре го дръжте в чанта, раница или го завийте в кърпа. Много мобилни устройства имат вградени механизми за автоматично изключване, ако прегреят.