Колко често трябва да сменяме калъфката на възглавницата? Ще ти се догади! Ето какво има на нея само за 1 седмица:

Колко често трябва да сменяме калъфката на възглавницата? Ще ти се догади! Ето какво има на нея само за 1 седмица:

Има спорове относно това колко често трябва да се сменя спалното бельо – веднъж седмично, два пъти седмично, или дори по-често? Ето информация за това какво се натрупва по възглавницата, върху която спим всеки ден, след седмица употреба:

Според едно американско изследване, калъфките на възглавниците съдържат около 17 000 пъти повече бактериални колонии в сравнение с тоалетната седалка, според информация, споделена от вестник „Дейли мейл“.

Лабораторни тестове показват, че върху калъфките на възглавниците, които не са прани в продължение на една седмица, могат да се намерят до 3 милиона бактериални колонии.

Памучните и копринените калъфки се населяват от гъбички и микроорганизми, произтичащи от мъртвите кожни клетки, потта и слюнката.

Експериментът, извършен от специалисти, включваше вземане на проби от непрани калъфки на трима доброволци след една, две и три седмици употреба. Пробите бяха инкубирани в продължение на седем дни, като бяха открити бактерии, които могат да предизвикат кожни инфекции и възпаление.

Анкетни данни показват, че някои хора сменят калъфките на възглавниците си на всеки 21 дни, но дерматолозите препоръчват смяна два пъти седмично.

Когато легнете, възглавницата се замърсява с мъртви кожни клетки (около 50 милиона на ден), пот, грим, лосиони и други замърсители от деня – от полени и пърхот от домашни любимци до мухъл, гъбички и частици мръсотия, включително бактерии и вируси. Това обяснява д-р Хадли Кинг, дерматолог, който работи със студенти в медицинския колеж „Вейл“ към Корнелския университет.

Д-р Кинг допълва, че мъртвите кожни клетки и потта представляват храна за акарите, които се привличат към леглото и се размножават там. Ако калъфката не се сменя цяла седмица, може да възникнат алергии, кожни инфекции и възпаления.

Сред бактериите, които се намират на калъфките на възглавниците, са и Staphylococcus aureus. Тези бактерии могат да предизвикат инфекции на кожата и меките тъкани.

Открити са както бацили, така и грам-положителни коки. Бацилите могат да доведат до инфекции на очите, ендокардит, бактериемия, септицемия, пневмония, менингит и инфекции на мускулно-скелетната система. Грам-положителните коки могат да предизвикат синдром на токсичен шок и инфекции, устойчиви на антибиотици.

Коментирай във Фейсбук

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *