Вижте за кого е полезно да похапва сланинка и кой не трябва да си помисля за нея

Сланината – полезна или вредна? Разберете как този продукт влияе на здравето, за кого е препоръчителен и как да се консумира умерено.

Отново често задаван и малко спорен въпрос.

Ето и отговорът от лекар диетолог, който изтъква, че е важно да се спазва мярката: “Слуховете за вредата от сланината например за развитие на целулит, са силно преувеличени. По бедрата се лепи не сланината, а всяка изядена в повече храна”.

Този продукт съдържа в себе си много витамини и наситени мастни киселини. И не на последно място, при попадане в организма на човека, свързва и изкарва токсините.

Особено важни са две от тези наситени мастни киселини – арахидоновата и линоловата. Те оказват благоприятно влияние върху мозъка: помагат той да се развие добре още в плода, след това в продължение на целия живот на човека го защитават.

Учените също така доказали, че употребата на сланина е профилактика на онкологичните заболявания. Освен това спомага за отделянето на жлъчна киселина.

Диетологът отбелязва, че сланината е особено необходима за бременните и кърмачките, за професионалните спортисти и пушачите.

Все пак този продукт трябва да се употребява предпазливо от хора с наднормено тегло, тяхната дневна норма не трябва да превишава 30 грама, пък и консумирането на сланина е разрешена за не повече от 3 пъти в седмицата.

Обобщение:
Сланината е богата на мастни киселини и витамини, полезна за мозъка и организма, но трябва да се консумира умерено, особено при наднормено тегло.

Коментирай във Фейсбук

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *