Обесилият се полицай преди смъртта си: „Мамо, аз не съм убиец!
Самоубийството на полицая Димитър Петров, който се обеси на публично място в София на 18 ноември в новата си униформа, предизвика бурни реакции сред служителите на 4-о РПУ, които са категорични, че той е даден „курбан” от ръководството на МВР и прокуратурата, които пък били подложени на обществен натиск и не са го защитили.
Девет дни след смъртта на младия мъж майката на Митко – Мариана Манолска и сестра й Елка Стоянова разказаха, че се гордеят с него и ще пазят светла паметта му до края на дните си, пише.
Една през друга, с голяма мъка в гласовете и сълзи в очите двете жени споделят, че Димитър Петров е бил изключително добър човек, никога не мислел зло, а думата, която сложила точка на живота му, се наричала „умисъл”.
Полицаят отказвал да се примири със съмненията, че може да извърши престъпление с умисъл. След инцидента от 18 септември 2023 г., при който прострелва фатално рома Светльо Младенов, след като е предупредил неколкократно, че ще стреля, Димитър се обадил на майка си и споделил: „Мамо, аз не съм убиец”.
В този тежък момент до него застава леля му – Елка Стоянова, сестра на Мариана. Двамата имат разговор, имат си и доверие. Димитър Петров от малък е научен да споделя, да носи отговорност, да помага на хора и на животни.
„Той беше обективен, искрен човек. Ние добре познаваме детето, той за нас ще си остане дете. Беше отдаден изцяло на полицейската професия. Не се страхуваше от самото разследване. Но след като му повдигнаха обвинение за предумишлено убийство, силно се разочарова от системата. Напълно се срина емоционално, рухна. Повтаряше ми: „Лельо, аз не съм го направил с умисъл, просто си вършех работата. Трябваше да защитавам от една страна пребитите момичета, от друга престъпника, който ги е бил. Как може да ми вменяват вина, да ме изкарват убиец?! Не знаят ли какъв съм?”.
Коментирали сме и началника му Кристиян Тонев. Казваше, че Митко никога не е бил упрекван от него, че същият е изказвал готовност да го подкрепи във всяко едно отношение – със знания, със съвети. Когато научил, че Димитър е изчезнал, цяла нощ го издирвал с личния си автомобил.
Когато сестрата на Димитър се обажда по телефона и казва на майка им, че е намерен обесен, Елка и Мариана първоначално не могат да повярват. Бързо се съвземат от шока и тръгват към столицата.
Близките му държали да го запомнят такъв, какъвто го знаели. Не искали да го изпращат в затворен ковчег с поставена отгоре хубава снимка.
Показали предсмъртните писма на Димитър, които били 8 на брой. Имало писмо до приятелката му, до родителите му, до сестра му и няколко приятели.
Семейството поискало копие от тях, за да ги изчетат на поклонението, но прокурорът не разрешил. Пуснали втора молба с желанието да бъдат прочетени поне на панихидата му за 40 дни, която се пада малко преди Нова година – на 27 декември. Настояли да получат писмата като копирани страници, за да запазят винаги спомена за оригиналния му почерк.
„Видяхме предсмъртните му писма в плик, но нямаме право да ги четем. Това става с пускане на молба, с разрешение. Не знаем какво пише в тях, какво е мислило момчето ни. Димитър винаги е искал да работи като полицай. Той следвал химия, но в четвърти курс се отказал, защото искал да има полицейска униформа. Напуснал Софийския университет и се явявал на конкурси за ченгета. Записал и школата в Пазарджик. Бил изключително щастлив от живота. После продължил образованието си в Академията на МВР.
Лелята допуска, че племенникът й е решил да сложи край на живота си в полицейска униформа като форма на протест срещу системата. Той многократно заявявал, че не е искал да убие човек и че полицаите в България не са убийци.
На погребението в Петрич дошли полицаи от цяла България, сред тях имало и служители на високи постове. В деня на погребението станало чудо, разказват роднините. Небето сякаш се разделило на две. Едната половина тънела в мъгла, другата била слънчева. Когато пуснали ковчега, слънчев лъч се насочил към гроба. Много хора видели лъча…